AVORS
AVORS

У Ректорату Универзитета у Источном Сарајеву 8. новембра је одржана заједничка сједница Ректорске конференције Републике Српске и Конференције универзитета Србије (КОНУС) на којој је договорено да се пређе на виши ниво сарадње кад је ријеч о настави и наставном процесу, а којој је присуствовала и директор Агенције за високо образовање Републике Српске проф. др Биљана Војводић.
Она је том приликом представила искуства Агенције у процесу акредитације, нагласивши да су поједине установе већ ушле у трећи циклус акредитације, те да је акредитован и значајан број студијских програма. Војводић је нагласила да Агенција има одличну сарадњу са Националним акредитационим телом Србије са којим учествује и у заједничком пројекту Подршка европским агенцијама за обезбјеђење квалитета у достизању Стандарда и смјерница за осигурање квалитета у Европском простору високог образовања (Supporting European QA Agencies in meeting the ESG II - SEQA-ESG2 - 101061461 - GAP-101061461) који координише Европска асоцијација за обезбјеђење квалитета у високом образовању (The European Association for Quality Assurance in Higher Education – ENQA).

Сједницу су водили предсједавајући Ректорске конференције Републике Српске ректор Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Милан Кулић и предсједавајући Конференције универзитета Србије (КОНУС) ректор Универзитета у Београду проф. др Владан Ђокић.
Ректор Кулић је захвалио свим јавним универзитетима у Србији који већ 32 године несебично и искрено помажу Универзитету и Источном Сарајеву, те истакао да је данашња заједничка сједница један од првих корака у реализацији Декларације Свесрпског сабора.
“Ми без њих не бисмо могли ни почети, а ни опстати, нити бисмо постигли очигледне резултате у високом образовању Републике Српске. У наредном периоду посветићемо још више пажње научно-истраживачким пројектима, како на националном, тако и на међународном плану”, нагласио је ректор Кулић.
Он је издвојио финансијску подршку Владе Војводине за низ пројеката, а које заједно реализују универзитети из Новог Сада, Бањалуке и Источног Сарајева, додајући да се то јасно види из великог броја објављених научних радова.
“Наш је циљ и жеља да се ови заједнички састанци ректорске конференције одржавају најмање једном годишње и да оба јавна универзитета из Републике Српске постану придружени чланови Ректорске конференције Србије, наравно без права гласа и одлучивања, али с правом на разговор и договор о подизању наше сарадње на још виши ниво”, истакао је ректор Кулић.
Ректор Ђокић изаразио је искрено задовољство данашњим догађајем, истичући да ректорске конференције Србије и Републике Српске окупљају 27 универзитета који имају план да заједнички раде, успостављају бољу сарадњу, да заједнички учествују у многим пројектима и да та сарадња између Србије и Републике Српске на овом академском нивоу буде што успјешнија.
Он је навео да су универзитети из Србије у претходних 20-30 година помагали универзитетима у Републици Српској да се оснују, развију и да успоставе боље студијске програме и да та сарадња и даље траје.
“Мислим да је дошао тренутак да почнемо партнерски да размишљамо, да више то не буде само једносмерна сарадња и помоћ Србије Српској, већ да на бази партнерства радимо на разним истраживањима, конкуришемо за међународне пројекте, размењујемо студенте и професоре и на неки начин успоставимо такав однос да наредну сарадњу усмјеримо и ка аплицирању за пројекте и повлачење средстава из фондова ЕУ”, рекао је ректор Ђокић.
Ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић истакао је да је ова високошколска установа у великом налету сарадње са универзитетима из Републике Српске, не само одскора, него из много ранијих времена, те да је најефикаснији начин те сарадње настава и научно-истраживачки рад.

Javni poziv za prijavljivanje eksperata iz zemlje i inostranstva

Партнери

Чланство у мрежама

ENQA INQAAHE CEENQA GAIN

Јавни позив