Завршена је тродневна посјета комисије стручњака у оквиру екстерне евалуације Агенције за акредитацију високошколских установа Републике Српске.
Агенција је почетком 2016. године предала захтјев за пуноправно чланство у Европској асоцијацији за осигурање квалитета у високом образовању (ENQA), као и за упис у Европски регистар агенција за осигурање квалитета у високом образовању (EQAR).
Комисија стручњака формирана је како би утврдила да ли Агенција дјелује и спроводи активности у складу са Стандардима и смјерницама за осигурање квалитета у Европском простору високог образовања (ЕСГ 2015). С тим у вези, Агенција је била у обавези да припреми самоевалуациони извјештај у складу са ENQA смјерницама, те у цјелости представи свој рад у претходних пет година.
Комисија је именована у сљедећем саставу: Бернар Кули, предсједник (Универзитет Лувен, Белгија), Стивен Џексон, секретар (Агенција за осигурање квалитета, Уједињено краљевство), Ђурђица Благојевић, члан (Агенција за знаност и високо образовање, Хрватска), Паула Ране (ENQA координатор) и Оана Оникаш, студент (Румунија).
Посјета Агенцији трајала је од понедјељка, 20. фебруара 2017. године до сриједе, 22. фебруара 2017. године гдје је први дан посјете био посвећен састанцима за запосленима у Агенцији, представницима Управног одбора, директором и тимом задуженим за самоевалуацију.
Други дан посјете предвиђен је за разговоре са представницима заинтересованих страна. Министарство просвјете и културе Републике Српске представљао је министар др Дане Малешевић, те помоћник за високо образовање др Радмила Пејић и начелник Одјељења за високо образовање Санела Дојчиновић. Представници менаџмента високошколских установа били су Проф. др Александар Богданић (Капа Фи колеџ, Бања Лука), Проф. др Дејан Бокоњић (Универзитет у Источном Сарајеву), Проф. др Страин Посављак (Универзитет у Бањој Луци) и Проф. др Маријана Жиравац (Универзитет ПИМ, Бања Лука). Представници менаџмента високошколских установа бирани су на начин да представе и јавне и приватне установе, универзитете и високе школе. Затим је услиједио састанак са представницима координатора за осигурање квалитета на високошколским установама мр Јелена Ћургуз (Капа Фи), мр Озрен Тришић (Универзитет у Бањој Луци) и мр Ненад Марковић (Универзитет у Источном Сарајеву). Чланове комисија стручњака за акредитацију у нашој земљи представљали су Проф. др Здравко Тодоровић и Проф. др Дејан Бокоњић из реда академске заједнице, Бошко Боројевић из реда привреде и праксе и Гордана Вишекруна из реда студената. Представници студената били су Предраг Говедарица (Универзитет у Источном Сарајеву), Горан Вучић и Борислав Мандић (Универзитет у Бањој Луци). Као представници заинтересованих страна у разговорима су учествовали и Оливера Радић, представник Привредне коморе Републике Српске, Миленко Малиновић, представник Града Бања Лука, Мирослав Шавија, представник компаније MAHLE Letrika, Лакташи и Проф. др Енвер Халиловић, Агенција за развој високог образовања и осигурање квалитета БиХ.
Посљедњи дан посјете је подразмијевао поновни састанак са директором Агенције Проф. др Мирославом Бобреком, интерни састанак комисије и коначно усмено обраћање свим представницима Агенције.
Комисија је нагласила да коначну одлуку о пријему у ENQA доноси Управни одбор ENQA, али свакако на основу извјештаја који ће комисија сачинити.
Предсједник комисије Бернард Кули захвалио је запосленима у Агенцији, као и представницима свих заинтересованих страна на отворености, те нагласио да се посвећеност унапређењу квалитета високог образовања огледа како у Агенцији тако и код других учесника система што је резултат дјеловања Агенције.
Он је истакао да посјета комисије стручњака представља најважнији дио екстерне евалуације будући да се том приликом сагледава ситуација у Агенцији, упознају људи који раде у Агенцији, стиче увид у имплементацију процедура и кроз разговоре са заинтересованим странама се увиђа начин на који Агенција доприноси развоју и побољшању високог образовања у земљи.
Извјештај комисије требало би да буде достављен Агенцији на коментарисање крајем априла ове године, док је разматрање извјештаја и коначна одлука Управног одбора ENQA предвиђена за 13. септембар 2017. године.
Осим што чланство у ENQA и EQAR представља препознавање и признавање система високог образовања Републике Српске у Европском простору високог образовања, извјештај и препоруке комисије стручњака биће важан путоказ Агенцији у даљњем развоју процедура и планираних активности.